• Młyny Zamku Krzyżackiego
  Dawne Młyny Zamkowe
 • Ratusz Staromiejski
  Ratusz Staromiejski
 • Katedra
  Katedra
Gotycki kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 23 styczeń 2014
Kościół świętego Jakuba Apostoła

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Toruniu (fot. własna)


Kościół świętego Jakuba Apostoła to najwspanialsza budowla sakralna na Nowym Mieście w Toruniu. Budowę kościoła w układzie bazyliki trójnawowej zaczęto już w 1309 roku. Niestety kościół w swojej historii wielokrotnie był trawiony przez pożary. Na szczęście za każdym razem był odbudowywany, co przyczyniało się do zmiany jego kształtu i wyglądu. Dwa największe dzwony z kościoła św. Jakuba zostały zrabowane przez wojska szwedzkie w 1703 roku. Jeden z nich o nazwie Thorman zawieszony został w Katedrze w szwedzkiej Upsalii i jest on obecnie największym dzwonem średniowiecznym w Szwecji.

Kościół świętego Jakuba Apostoła

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Toruniu (fot. własna)


W kościele świętego Jakuba Apostoła znajduje się mnóstwo cennych zabytków z epoki gotyku. Wewnętrzne ściany ozdabiają przepiękne malowidła. Wraz ze sklepieniami gotyckimi stanowią klimat kościoła. Renesansowe, bogato zdobione organy znajdujące się w kościele należą do najstarszych w Polsce a zbudowano je w 1611 roku. Nad bramą wejściową znajduje się figura Świętego Jakuba Apostoła.

Drewniana figura Jakuba Apostoła

Drewniana figura Jakuba Apostoła (fot. własna)

Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat gotyckiego wnętrza sakralnego, odczuć mistycyzm i kwintesencję sacrum, koniecznie musimy nawiedzić kościół świętego Jakuba Apostoła i oddać się zadumie i modlitwie przy odgłosach organów we wnętrzach tego wspaniałego działa architektury sakralnej Torunia.

Zobacz Kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Toruniu na starych fotografiach i pocztówkach.

 • Kościół św. Jakuba
  Kościół św. Jakuba w Toruniu.
 • Kościół św. Jakuba
  Kościół św. Jakuba w Toruniu.

Źródło i prawa do grafiki: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna.