• Młyny Zamku Krzyżackiego
    Dawne Młyny Zamkowe
  • Ratusz Staromiejski
    Ratusz Staromiejski
  • Katedra
    Katedra
Toruńskie muzea, czyli unikalne zbiory i eksponaty

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 19 lutego 2014

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika cieszy się dużą popularności wśród zwiedzających. Inni wybierają muzea gromadzące eksponaty związane z historią Torunia. A jakie muzeum Ty odwiedzisz?

Instrument astronomiczny Kopernika

Instrument astronomiczny Mikołaja Kopernika ze zbiorów Domu Kopernika w Toruniu (fot. własna)


Toruń, jak przystało na perełkę turystyczną Europy, szczyci się wieloma muzeami, w których zgromadzone są interesujące eksponaty. Muzea te są chętnie odwiedzane przez przyjezdnych oraz mieszkańców Torunia. Niejednokrotnie zlokalizowane są w samym centrum miasta. Szczególne oblężenia przeżywają w czasie „nocy muzeów”, ale nie tylko. Bogate zbiory i kolekcje muzealne są nie lada gratką dla każdego poszukiwacza wartościowych obiektów historycznych i artystycznych. Toruńskie wystawy muzealne pozwalają nam obcować z przedmiotami sprzed wielu epok. A odwiedzając te miejsca dziś już nie musimy zakładać „kapci muzealnych”.

Muzea które warto odwiedzić w Toruniu:

NazwaAdres
Ratusz Staromiejski oraz wieża ratuszowa (Muzeum Okręgowe w Toruniu)Rynek Staromiejski 1
Dom Mikołaja Kopernika oraz "Świat toruńskiego piernika" (Muzeum Okręgowe w Toruniu)ul. Kopernika 15/17
Muzeum Toruńskiego Piernika (Muzeum Okręgowe w Toruniu)ul. Strumykowa 4
Kamienica pod Gwiazdą (Muzeum Okręgowe w Toruniu)Rynek Staromiejski 35
Dom Eskenów (Muzeum Okręgowe w Toruniu)ul. Łazienna 16
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika (Muzeum Okręgowe w Toruniu)ul. Franciszkańska 11
Muzeum Etnograficzne (skansen)Wały gen. Sikorskiego 19

Muzeum Okręgowego w Toruniu jest największą placówką muzealną w mieście. Jego olbrzymie zbiory można zobaczyć w Ratuszy Staromiejskim, Domu Mikołaja Kopernika, Kamienicy Pod Gwiazdą, Domu Eskenów oraz w Muzeum podróżników im. Tony’ego Halika.


Dom Eskenów (Muzeum Okręgowe w Toruniu)

Dom Eskenów - wystawa

Ekspozycja w Muzeum Okręgowym Dom Eskenów w Toruniu (fot. własna)

Czy jest w Toruniu muzeum, w którym możemy przywdziać krzyżacki płaszcz i z mieczem pozować do zdjęcia? Albo przybić starą toruńską pieczęć miejską? Lub uruchomić bicie największego, średniowiecznego toruńskiego dzwonu "Tuba Dei" jednocześnie słuchając jego historii i legend z nim związanych? Te wszystkie atrakcje zapewni nam wizyta w Muzeum Okręgowym - Dom Eskenów.
Oczywiście to tylko mała część tego, co czeka nas przy okazji odwiedzenia tej toruńskiej placówki muzealnej. Główną tematyką tego muzeum jest Toruń i jego historia. Obecnie zapoznamy się z historią zaczynającą się od prahistorii terenów dzisiejszego miasta, po przez jego lokację i czasy średniowieczne. Rozwijające się cechy rzemieślnicze i handel powodował intensywny rozwój Torunia. W muzeum znajduje się też sala przedstawiająca Oblężenie Torunia przez Szwedów.
Każda z wystaw w sposób interaktywny i nowoczesny przedstawia eksponaty i historię miasta. Wiele rzeczy możemy dotknąć, posłuchać i obsłużyć poprzez panele dotykowe i system projektorów multimedialnych.
W oddzielnej sali muzeum znajduje się mini kino, w którym odbywają się pokazy filmu wykonanego w technologii 3D pt. "Księga Toruń".


Film ten przestawia pokrótce historię Torunia.
Muzeum Okręgowe Dom Eskenów jest placówką muzealną, którą trzeba odwiedzić będąc w Toruniu. W planach muzeum jest powstanie kolejnych ekspozycji związanych z dalszymi dziejami miasta, aż do czasów nam współczesnych.

Dom Eskenów - Hanza

Ekspozycja w Muzeum Okręgowym Dom Eskenów w Toruniu. Hanza - rozwój handlu (fot. własna)