• Młyny Zamku Krzyżackiego
    Dawne Młyny Zamkowe
  • Ratusz Staromiejski
    Ratusz Staromiejski
  • Katedra
    Katedra
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 22 maj 2014

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika to jedna z najmłodszych placówek muzealnych w Toruniu. Mimo to cieszy się dużą popularności wśród zwiedzających.

Kufry podróżne

Kufry podróżne ze zbiorów Muzeum Podróżników w Toruniu (fot. własna)


Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika to Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zlokalizowane w dwóch zabytkowych i sąsiadują ze sobą budynkach (spichrzu i kamienicy) przy ulicy Franciszkańskiej 9/11 na Starym Mieście, jest doskonałą okazją by przenieść się w nierzadko egzotyczne zakątki świata.

Eksponaty muzeum to przede wszystkich zbiory przywiezione ze wspólnych podróży Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Tony Halik był podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem i fotografem oraz autorem programów telewizyjnych. Halik urodził się w Toruniu i właśnie z tego względu ogromna kolekcja trafiła do jego rodzinnego miasta.

Biżuteria etniczna

Wystawa biżuterii i ozdób ze zbiorów Muzeum Podróżników w Toruniu (fot. własna)

Wśród zgromadzonych eksponatów udostępnionym zwiedzającym można wymienić ubrania, ceramikę, tkaniny, biżuterię, nakrycia głowy, broń, niezwykłe fotografie czy wyprawione skóry zwierzęce, pochodzące ze wszystkich stron świata.
Poznawanie dzikich plemion, początków cywilizacji, ludów zamieszkujących Czarny Ląd (Afryka), Amerykę Południową czy Azję były pasją podróżników. Zresztą nie tylko Tony’ego Halika, ale również innych znanych podróżników. Marco Polo, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, James Cook, Alexander von Humboldt to odkrywcy i żeglarze, którym również poświecono uwagę w toruńskim Muzeum Podróżników.

Warto odwiedzić toruńskie Muzeum Podróżników i zaszczepić w sobie pasję podróżowania, odkrywania i poznawania nowych odległych krajów i cywilizacji.