
Brama Mostowa w Toruniu (fot. własna)
Jedną z najładniejszych bram miejskich przy murach obronnych Starego Miasta w Toruniu jest Brama Mostowa. To przez nią od roku 1432 można było dostać się do miasta od strony portu wiślanego. Kupcy i podróżnicy przybywający do Torunia właśnie przez nią wkraczali do miasta. Do roku 1500 nazywano ją Przewoźną lub Promową, jednak jej nazwa zmieniła się po wybudowaniu pierwszego e Toruniu drewnianego mostu przez rzekę Wisłę. To właśnie ta brama prowadziła do tego mostu. To ona stanowiła główne przejście na drugi brzeg, łącząc Toruń z dalszymi szlakami handlowymi.
Ta najmłodsza z toruńskich bram, dzięki swojej zaokrąglonej konstrukcji oraz licznym otworom strzelniczym miała utrudniać ataki militarne na miasto. Co ciekawe, fasada bramy od strony Wisły jest ceglana, natomiast od strony miasta została otynkowana, co nadawało jej bardziej reprezentacyjny charakter.
Brama Mostowa jest najniżej położonym punktem toruńskich murów obronnych, co sprzyja jej częstym zalaniom w czasie powodzi. Do dziś na jej ścianie znajdują się tablice na których zaznaczano poziom wód jakie występowały z Wisły podczas tych historycznych powodzi.
Dziś Brama Mostowa to nie tylko ważny element historii, ale również symbol Torunia i charakterystyczny punkt panoramy Starego Miasta. Jej monumentalna bryła wyróżnia się na tle nadwiślańskiego krajobrazu, będąc jednym z najbardziej fotogenicznych obiektów w mieście.
Wejdźmy teraz w międzymurze i mijając Dwór Mieszczański podejdźmy do potęrznych murów Zamku Krzyżackiego - symbolu dawnej potęgi i burzliwej historii Torunia.
Zobacz toruńska Bramę Mostową na starych fotografiach i pocztówkach.
-
Brama Mostowa w Toruniu.
-
Brama Mostowa w Toruniu.
-
Brama Mostowa w Toruniu.
Źródło i prawa do grafiki: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna.