Niecałe 50 kilometrów od centrum Torunia znajduje się mała wieś, która przyciąga miłośników muzyki fortepianowej. Szafarnia, bo o niej mowa, na stałe wpisała się w szlak turystyczny związany z polskim kompozytorem i pianistą Fryderykiem Chopinem.
Ukwiecony fortepian w parku w Szafarni (fot. własna)
Szafarnia to wieś w której mieści się Ośrodek Chopinowski. A co takiego sprawiało że w tym miejscu taki ośrodek powstał? Otóż właśnie w Szafarni dwukrotnie gościł Fryderyk Chopin w czasie swoich młodzieńczych wakacji. Odwiedzał dworek należący do rodziny swojego szkolnego przyjaciela Dominika Dziewanowskiego w roku 1824 oraz 1825.
Posiadłość z XIX wieku otacza zabytkowy dziś Park Krajobrazowy. Część drzew z pewnością pamięta młodego Fryderyka. W dworku znajdują się wnętrza, które za opłatą biletową możemy odwiedzić. Po wkroczeniu do pierwszego pomieszczenia, wita nas osobiście sam Fryderyk Chopin. Przemawia do nas z animowanego obrazu, zachęcając nas do zapoznania się ze zbiorami ośrodka. Opowiada również o wakacjach jakie spędzał w majątku Państwa Dziewanowskich w Szafarni.
Kolejnym pomieszczeniem jest sala koncertowa, w której znajduje się fortepian. Plan koncertów, festiwali oraz imprez w tejże sali jest rozbudowany. W czasie kiedy nie ma koncertu, turyści w sali koncertowej mogą obejrzeć film o Fryderyku Chopinie i Szafarni. Z filmu dowiemy się miedzy innymi jak młody Chopin spędzał czas w tej posiadłości. Ćwiczenie gry na fortepianie, redagowanie miejscowej gazetki, czy nauka jazdy konnej, to tylko niektóre z zajęć Fryderyka. Chętnie podróżował i odwiedzał okoliczne miejscowości, w tym także i Toruń. Folklor, obrzędy ludowe i melodie grane przez grajków z którymi stykał się Fryderyk w okolicznych woskach, miały również wpływ na jego kompozycje.
Pamiątki po Fryderyku Chopinie ze zbiorów Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni (fot. własna)
W kolejnym pomieszczeniu pałacu zobaczymy ekspozycję pamiątek zgromadzonych po Fryderyku Chopinie. Wśród nich między innymi portrety kompozytora i pianisty oraz obrazy kobiet związanych z Chopinem. Można tu również przeczytać fragmenty listów, jakie Frydrych słał do swoich rodziców. To tylko część ekspozycji.
Wstęp do Parku otaczającego dworek jest bezpłatny. Staw otaczają stare drzewa i bujna roślinność. Warto odwiedzić Szafarnię i pospacerować choć przez chwilę śladami samego Fryderyka Chopina.