Miasto Toruń upiększają wspaniałe pomniki, monumenty oraz mała architektura. Sporo tych pomników mieści się w obrębie Starego Miasta. Odwiedzając więc starówkę, musimy natrafić na wiele z nich. W śród toruńskich pomników, są też takie, które zachwycą szczególnie dzieci. Wśród nich jest pies Filuś, osiołek oraz toruński smok. W samym sercu toruńskiej starówki stoi pomnik słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika.
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Astronoma Mikołaja Kopernika w Toruniu (fot. własna)
Pomnik Mikołaja Kopernika - najbardziej rozpoznawalny pomnik Torunia. Stoi w bliskim sąsiedztwie Ratusza Staromiejskiego przy wieży ratuszowej. Wizyty przy tym pomniku nie może zabraknąć podczas żadnej wycieczki do Torunia. Pomnik z brązu wybitnego polskiego astronoma urodzonego w Toruniu powstał w 1853 roku. Nie jest to jedyny pomnik toruńskiego astronoma w mieście. Jego popiersie z 1766 roku znajduje się również w Katedrze św. Janów. Na jego cześć w 1973 z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika powstał pomnik „Helios” ustawiony na Placu Rapackiego.
Pomnik Flisaka
Pomnik Flisaka w Toruniu (fot. własna)
Pomnik Flisaka to kolejny z pomników zlokalizowanych w samym centrum Starego Miasta. Figura odlana z brązu i odsłonięta 1914 roku na początku na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, obecnie stoi w jego bliskim sąsiedztwie. Z flisakiem związana jest legenda, która opowiada jak to flisak grający na skrzypcach wyprowadził nękającą Toruń plagę żab poza jego mury. Pomnik flisaka upamiętnia dawny silny związek Torunia z rzeką Wisłą, na której odbywały się flisy, czyli rzeczne spływy towarów, a miasto Toruń często stanowiło ich cel.
Pies Filuś
Pomnik Psa Filusia w Toruniu (fot. własna)
Pies Filuś to jeden z najczęściej odwiedzanych pomników w Toruniu. Szczególną sympatią cieszy się u dzieci, ale również zachwyca dorosłych. Pomnik zlokalizowany na ulicy Chełmińskiej w bliskim sąsiedztwie Starego Rynku. Należy do jednych z najmłodszych pomników Torunia. Odsłonięty w 2005 roku w 86 rocznicę urodzin popularnego rysownika Zbigniewa Lengrena związanego z Toruniem. Filuś w pysku trzyma melonik swojego pana profesora Filutka oraz pilnuje jego parasol oparty o uliczną latarnię.
Osiołek (pręgierz)
Pręgierz Osioł w Toruniu (fot. własna)
Osiołek (pręgierz) to kolejny z toruńskich nowych pomników. Odsłonięty w 2007 roku na pamiątkę pręgierza który niegdyś stał w centrum Torunia do 1797 roku. Obecny stoi przy Rynku Staromiejskim u zbiegu z ulicą Żeglarską. W dawnych czasach pręgierz był formą karania mieszkańców za różne przewinienia. Na drewnianym osiołku na którego grzbiecie znajdowała się blacha, sadzano złoczyńców oraz niesfornych strażników miejskich, którym dodatkowo obciążano nogi ciężarkami.
Piernikarka
Piernikarka w Toruniu (fot. własna)
Piernikarka to figura postawiona w 2011 roku przy Małych Garbarach i ul. Królowej Jadwigi. Postać Piernikarki trzymającej kosz pełen toruńskich pierników, choć jest z brązu to pokryta jest patyną i ma kolor zielony.
Toruńska Przekupka
Toruńska Przekupka (fot. własna)
Toruńska Przekupka z wagą, gęsią i koszykiem pełnym jaj i zasobną sakwą, siedzi na jednej z ław na Rynku Nowomiejskim. Ten sympatyczny pomnik z brązu odsłonięto w 2011 roku.
Wózek z filmu "Prawo i Pięść"
Wózek z filmu "Prawo i Pięść" kręconego w Toruniu (fot. własna)
Wózek z filmu "Prawo i Pięść" na Rynku Nowomiejskim ma związek z kręconym w tym miejscu filmem w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1964 r. Jeśli będziemy mieli szczęście, uda nam się usłyszeć filmową melodie “Nim wstanie dzień” odgrywaną z pozytywki.
Pomnik Kargula i Pawlaka
Pomnik Kargula i Pawlaka w Toruniu (fot. własna)
Pomnik Kargula i Pawlaka co prawda znajduje się po za obrębem Starego Miasta, mimo to warto odwiedzić to miejsce. Postacie filmowe zagrane przez aktorów Władysława Hańczę i Wacława Kowalskigo prezentują scenę z filmu "Kochaj albo rzuć" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. W filmie przyglądają się amerykańskiej codzienności tak niezwykłej dla przyjezdnych Polaków. W Toruniu zaś podziwiają neon wielosalowego kina, które poprzez wyświetlane tam filmy również czasami przenosi nas w inną, niecodzienna dla nas rzeczywistość.