• Młyny Zamku Krzyżackiego
    Dawne Młyny Zamkowe
  • Ratusz Staromiejski
    Ratusz Staromiejski
  • Katedra
    Katedra




Atrakcje Torunia

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 12 kwiecień 2016

Czy Toruń jest atrakcyjnym miastem? Jakie atrakcje czekają na turystów i mieszkańców w sezonie turystycznym, a jakie poza nim? Co mieszkańcy robią w czasie wolnym od pracy i obowiązków domowych? Pytań wiele, ale postaramy się odpowiedzieć na nie, choć po części.

Motoarena Toruń

Motoarena Toruń - mecz żużlowy (fot. własna)

Architektura, czyli "gotyk na dotyk"

Jak wiadomo nie od dziś, Toruń słynie w całym świecie z doskonale zachowanej architektury Starego Miasta. To niewątpliwie największa atrakcja turystyczna Torunia. Co roku swym urokiem przyciąga tysiące podróżników spacerujących po wąskich uliczkach, szukających magicznego klimatu Torunia. Co krok piękne zabytkowe kamienice, ciekawe budowle, okazałe kościoły i stare mury. Wśród tych murów napotykamy romantyczne kawiarenki, niewielkie hoteliki, smaczne restauracje i kluby, w których możemy bawić się do samego rana. Z tych ostatnich najwięcej korzystają studenci, których w Toruniu nie brakuje. Wszak to właśnie tu ma swoją siedzibę jeden z największych uniwersytetów w Polsce. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, bo o nim mowa, obecnie w swoich murach kształci około 30 tysięcy studentów na 17 wydziałach i 79 kierunkach studiów.

Teatry, kina, galerie sztuki, muzea

A co studenci, mieszkańcy i turyści robią wieczorami? Odwiedzają toruńskie teatry, kina, galerie sztuki. Teatr Dramatyczny im. Wilama Horzycy, to najstarsza i największa scena Torunia. Swoją obecną siedzibę ma w budynku z 1904 roku. To na jego deskach, co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". Od niedawna czas można spędzić w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu. W jego repertuarze znajdziemy światowe musicale, sztuki muzyczne, taneczne i koncerty. A wszystko to w wyjątkowej kamienicy w stylu barokowym przy ulicy Żeglarskiej zwanej Pałacem Dąmbskich. Młodzi miłośnicy teatru swoje kroki skierują do Baju Pomorskiego. Ten teatr lalek właśnie swoje sztuki teatralne kieruje w stronę dzieci, a sam budynek teatru przenosi nas w jakby inny świat. Jego kształt przypomina starą drewnianą szafę.

Baj Pomorski w Toruniu

Teatr Lalkowy Baj Pomorski w Toruniu (fot. własna)

Dla osób lubiących i ceniących sztukę nowoczesną, swoje wystawy oferuje Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. W centrum tym, znajduję się również kino, na którego ekranie prezentowane są głównie filmy, jako dziedzina sztuki. Te bardziej komercyjne filmy obejrzeć możemy odwiedzając toruńskie kina wielosalowe Cinema City.
Bogate zbiory muzeów toruńskich, zgromadzone przez wieki, stanowią o dawnej potędze i znaczeniu Torunia w świecie. Te eksponaty i dzieła sztuki po prostu warto zobaczyć. Perełką toruńskiego muzealnictwa jest Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. To tam obejrzymy eksponaty przywiezione z najodleglejszych zakątków świata przez znanego podróżnika, dziennikarza i reportera Tony'ego Halika.


W Domu Mikołaja Kopernika z kolei oprócz wystaw poświęconych życiu i działalności naukowej wielkiego toruńskiego astronoma, możemy... wypiec toruńskie pierniki. To wszystko czeka na nas na wystawie zatytułowanej "Świat toruńskiego piernika".
Najnowszym Obiektem muzealnym w Toruniu jest Muzeum Toruńskiego Piernika. W dawnym budynku fabrycznym znajduje się bogata ekspozycja muzealna pozwalająca nam poznać historię jednego z najważniejszych symboli Torunia - piernika. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach wypieku tych smakołyków, a co najważniejsze w późniejszej ich degustacji.

Planetarium i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Atrakcją Torunia jest również niewątpliwie toruńskie planetarium. Siedząc wygonie w fotelu przenosimy się bliżej gwiazd i innych planet. Na sferycznym ekranie podziwiamy piękno i ogrom kosmosu, poznajemy tajemnice i magie bezkresu, jaki nas otacza. Toruńskie planetarium to nie jedyny obiekt dydaktyczny w Toruniu. Niedawno otworzyło się Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. To centrum nauki skierowane głównie do dzieci i młodzieży, oferuje wiele interaktywnych wystaw. Głównym eksponatem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, które umożliwia obserwację obrotu Ziemi.

Fontanna Cosmopolis

Jaką atrakcję może stanowić fontanna, poza ochłodą w upalne letni dni? Ta toruńska fontanna jest szczególna. Ożywa tak naprawdę dopiero wieczorem, gdy zapada zmrok. Wtedy zaczynają się pokazy, w których światło, woda i muzyka gra główną rolę. 113 dysz wodnych wyrzuca strumień wody na wysokość do 5 metrów, który dodatkowo podświetlany jest przez diody na różne kolory. Wszystko w rytm muzyki, którą specjalnie skomponował Krzesimir Dębski. Utwór ten nosi tytuł "Cosmopolis". To nie jedyny utwór grany w czasie pokazu. Co sezon można usłyszeć coś innego. Najczęściej są to standardy filmowe, jak choćby wszystkim dobrze znany temat z filmu "Love Story". Sam wygląd fontanny "Cosmopolis" robi wrażenie. Nawiązuje on do jednej z kart dzieła Mikołaja Kopernika "O Obrotach Sfer Niebieskich" przedstawiający schemat układu słonecznego.

Festiwale i koncerty

Śmiało można powiedzieć, że Toruń, to także miasto festiwali. Co roku odbywa się ich kilkanaście. Wspominany już Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" to jeden z nich. Inne, większe festiwale to Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest", Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica, Festiwal Muzyczny Toruń - Muzyka i Architektura, Toruński Festiwal Nauki i Sztuki czy Bella Skyway Festival, gromadzący dziesiątki tysięcy widzów.
Niezliczone tłumy uczestniczą również w organizowanych na terenie miasta koncertach, niejednokrotnie gwiazd światowego formatu jak choćby niedawne koncerty Roda Stewarta czy Jose Carrerasa – słynnego hiszpańskiego tenora. Również koncerty Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej przyciągają rzeszę melomanów i miłośników muzyki poważnej.

Wizyta w zoo

Miłośnicy flory i fauny powinni odwiedzić Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Zlokalizowany na powierzani niespełna 4 hektarów, stanowi enklawę dla unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Atrakcją ogrodu i ulubieńcem dzieci jest niedźwiedź himalajski. Spotkamy tu też między innymi wybiegi żubra, lam, rysiów i małp. Ssaki, gady, płazy, a także ptactwo to bogactwo Ogrodu. A to wszystko otaczają olbrzymie okazy platanów, dębów szypułkowych, miłorzębów i buków. Niejedno drzewo posiada status pomnika przyrody.

Rejs statkiem po Wiśle i przejażdżka starym tramwajem

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu od pewnego czasu wprowadził do swojej oferty prawdziwą atrakcję dla miłośników komunikacji. Tramwaj turystyczny, bo o nim mowa kursuje w sezonie letnim po torowiskach miasta. Odrestaurowany, stary wagon tramwaju, posiada numer boczny 100. Drewniane wnętrze, motorniczy i konduktor sprzedający bilety, odkryta część wagonu i dzwonek na lince przypomni nam dawne czasy komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć, że początek komunikacji tramwajowej w Toruniu datuje się na rok 1891. Był to wtedy tramwaj konny.


Atrakcją Torunia bez wątpienia może być również rejs statkiem po Wiśle wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać panoramę Torunia. Rejs statkiem Wanda trwa około 40 minut. Warto się również wybrać na taki rejs po zmroku, wtedy iluminacja toruńskiej starówki robi największe wrażenie.
W poprzek rzeki Wisły pływa jeszcze jedna łódź. Nazywa się "Katarzynka" i wozi turystów pomiędzy przystanią przy Bramie Mostowej, a tarasem widokowym znajdującym się na drugim brzegu Wisły.

Lodowiska, korty tenisowe, pływalnie, park linowy

Zwolennicy uprawiania sportów mogą skorzystać z dobrodziejstw infrastruktury sportowej miasta. Dwa kryte lodowiska zapraszają łyżwiarzy i Curlingowców. Korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe, pływalnie i boska zawsze pełne są sportowców. Na toruńskiej Barbarce czeka na nas również Park Linowy.

Mecze żużlowe i widowiska sportowe

Toruń też jest areną zmagań profesjonalnych drużyn sportowych w różnych klasach rozgrywkowych. Sportem numerem jeden w Toruniu jest oczywiście żużel. Toruński zespół KS Toruń, to wielokrotny Drużynowy Mistrz Polski. Od lat wychowuje i kontraktuje najlepszych zawodników świata, by zawsze walczyć o najwyższe cele sportowe. Areną zmagań żużlowców jest Motoarena Toruń im. Mariana Rosego, najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Kibice tłumnie przybywają na trybuny, by kibicować swojej drużynie. Na Motoarenie odbywają się również międzynarodowe imprezy żużlowe, takie jak Speedway Grand Prix, Speedway European Championships czy Speedway Best Pairs Cup.
Toruńscy kibice tłumnie kibicują również innym sportowcom. W Toruniu popularna jest męska i żeńska koszykówka, hokej na lodzie, hokej na trawie, siatkówka oraz piłka nożna. Imprezą cykliczną, na którą zapraszane są gwiazdy żeńskiego tenisa, jest międzynarodowy turniej tenisa kobiet Bella Cup.

Galerie handlowe

Jeśli lubimy zakupy i szperanie po sklepach, powinniśmy odwiedzić toruńskie centra i galerie handlowe. Sklepy różnych branż, wyprzedaże, przeceny, promocje. Wszyscy kuszą najlepszymi towarami. Targowiska, skwery handlowe, eleganckie butiki zachęcają to zakupów.

Myślę, że zaprezentowane tu atrakcje Torunia zachęcą Was do aktywnego pobytu w tym jednym z najpiękniejszych polskich miast. Dodam tylko, że wymieniona jest tu zaledwie mała część tego, co może na Was czekać w Toruniu. Zapraszamy.

comments powered by Disqus