Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu (fot. własna)
Dwie późnogotyckie kamienice, mieszczące się przy obecnej ulicy Kopernika 15/17, to prawdopodobnie miejsce narodzin najsłynniejszego z Torunian - Mikołaja Kopernika. Za czasów Kopernika ulica nosiła nazwę św. Anny, a sama kamienica oprócz funkcji mieszkalnych pełniła także rolę spichlerza. Te dwie Kupieckie kamienice są pięknie zdobione dekoracjami malarskimi.
Triquetrum Mikołaja Kopernika ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu (fot. własna)
Obecnie w obydwu kamienicach mieści się oddział Muzeum Okręgowego, w którego zbiorach znajdują się eksponaty związane z astronomią i samym Mikołajem Kopernikiem. Z wystaw i zgromadzonych eksponatów dowiemy się jak wyglądała działalność Mikołaja Kopernika nie tylko podczas pobytu w Toruniu. Poznamy historię jego rodziny. Zobaczymy jakie instrumenty astronomiczne pomogły Kopernikowi odkryć ład wszechświata i opisać to w dziele "De revolutionibus orbium celestium" (O obrotach sfer niebieskich).
Instrument astronomiczny Mikołaja Kopernika ze zbiorów Domu Kopernika w Toruniu (fot. własna)
Każdy łasuch koniecznie powinien odwiedzić podziemia Domu Kopernika. Dlaczego? Bo to właśnie tam mieści się ekspozycja związana z tradycją wypieku toruńskich pierników. Uwaga, w sezonie turystycznym czeka na nas niebywała atrakcja. Możemy osobiście i własnoręcznie wypiec pierniki. A co za tym idzie je ze smakiem zjeść.
Zobacz Dom Mikołaja Kopernika na starych fotografiach i pocztówkach.
Źródło i prawa do grafiki: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna.