• Młyny Zamku Krzyżackiego
    Dawne Młyny Zamkowe
  • Ratusz Staromiejski
    Ratusz Staromiejski
  • Katedra
    Katedra




Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 22 styczeń 2014
Katedra świętych Janów

Katedra świętych Janów w Toruniu (fot. własna)


Ulicą Ciasną dostaniemy się do ulicy Świętego Jana. To właśnie przy skrzyżowaniu tej ulicy z ulica Żeglarską stoi największa z toruńskich budowli sakralnych oraz jedna z najstarszych na ziemi chełmińskiej - gotycka katedra św. Janów. Historia tego miejsca jest długa, bowiem w tym miejscu istniały aż 4 kościoły. Jest to wynikiem gruntownej przebudowy, odbudowy oraz rozbudowy kościoła. Zachowana do dziś bryła kościoła ma formę trójnawową z wieżą. To wspaniały przykład kościoła o gotyckiej architekturze.
Katedra świętych Janów od zawsze stanowiła miejsce życia religijnego mieszkańców Torunia. To tu odbywały się zawsze najważniejsze uroczystości kościelne niejednokrotnie związane z wizytami królów polskich.
Przestronne gotyckie wnętrze Katedry, oświetlone wpadającym przez kolorowe szkiełka witraży słońcem, skrywa w swych zakamarkach mnóstwo zabytkowych dzieł sztuki, malowideł oraz renesansowych i barokowych ołtarzy. To właśnie w katedrze św. Janów w 1473 roku ochrzczono małego Mikołaja Kopernika.
Na wieży Katedry św. Janów znajduje się zegar widoczny od strony Wisły. Jego jedyna wskazówka nazywana Palcem Bożym pomagała flisakom oraz żeglarzom płynącym Wisłą zorientować się w czasie. Stąd też zegar nazywano flisaczym.

Katedra świętych Janów

Katedra świętych Janów w Toruniu (fot. własna)

W katedralnej wieży św. Janów w Toruniu znajduje się największy w tej części Europy średniowieczny dzwon odlany w roku 1500. Do dziś w Polsce odlano jedynie dwa większe ale młodsze od niego dzwony: Krakowski Dzwon Zygmunta oraz Licheński Maryja Bogurodzica. Dzwon z toruńskiej katedry nosi nazwę Tuba Dei (Trąba Boża) i waży ponad 7 ton, a jego wysokość to 2 metry. Legenda głosi, że dzwon Tuba Dei został odlany, żeby uchronić mieszkańców Torunia przed nadchodzącym końcem świata. Jak widać chroni on Torunian do dziś, mimo że niewiele brakowało a zostałby on zrabowany i wywieziony przez wojska szwedzkie w 1703 roku. Jednak wysoki okup złożony przez Rade Miejską powstrzymał złe zamiary Szwedów. Niestety wiele innych cennych i dużych dzwonów opuściło wtedy miasto. Dziś bicie dzwonu Tuba Dei rozbrzmiewa jedynie przy najważniejszych uroczystościach kościelnych i państwowych kilka razy w roku.
Spod katedry udajmy się w ulicę Mikołaja Kopernika na której znajduje się jego dom.

Zobacz Katedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na starych fotografiach i pocztówkach.

  • Katedra świętych Janów
    Katedra świętych Janów w Toruniu.
  • Katedra świętych Janów - ołtarz
    Katedra świętych Janów w Toruniu - ołtarz.
  • Katedra świętych Janów
    KKatedra świętych Janów w Toruniu.
  • Katedra świętych Janów
    Katedra świętych Janów w Toruniu.

Źródło i prawa do grafiki: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna.