Ratusz Staromiejski w Toruniu (fot. własna)
Wchodząc na centralne miejsce starego miasta, czyli Rynek Staromiejski naszym oczom ukazuje się wspaniała budowla z gotyckiej cegły. Tak, to właśnie Ratusz. Stoi on centralnie na środku Rynku już od 1274 roku. To właśnie wtedy zaczęto budować wieżę oraz kramy, ławy chlebowe i sukiennicze. Ratusz w dalszym okresie był przebudowywany i rozbudowywany aż uzyskał obecną formę pod koniec wieku XIV. Ratusz Staromiejski poważnie ucierpiał i spłonął podczas najazdu Szwedzkiego w 1703 roku. Jednak dokonano jego odbudowy i rekonstrukcji.
Ratusz posiada okazały dziedziniec, na którym znajduje się odlana z żeliwa dotykowa makieta starego miasta. Ułatwia ona osobom niewidomym i niedowidzącym zorientować się w topologii miasta odwzorowując układ ulic, kamienic oraz kościołów toruńskiej starówki.
Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe, w którego zbiorach znajdują się miedzy innymi wspaniałe rzeźby gotyckie, obrazy oraz kolekcja witraży, a także najstarszy Poczet Królów Polskich składający się z 24 portretów.
Nie zapomnijmy, że każdy turysta powinien osobiście wspiąć się po drewnianych schodach na sam szczyt wieży ratuszowej, żeby stamtąd dokładnie obejrzeć z góry całą toruńską starówkę. Czerwone dachówki kamienic pięknie wyglądają przy błękitnym niebie i słońcu. Ten widok starego miasta na długo zostanie pod naszymi powiekami.
Zobacz Ratusz Staromiejski na starych fotografiach i pocztówkach.
Źródło i prawa do grafiki: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna.